השאלון The Questionnaire

כתיבה ועריכה: סיני גז By Sinai Gez

לתקן או לא לתקן ? זו השאלה

אני חייב לשתף אתכם במחלוקת: האם לתקן את שגיאות הכתיב שמצויות לעיתים בשאלונים שנשלחים אליי ? או להשאיר את השאלונים, כולם, ללא יוצא מן הכלל ב"צורתם הטבעית" הווה אומר, עם השגיאות ?. עד כה בחרתי באופציה השנייה, אופציית ה"לא-נגעתי", מהסיבה הפשוטה שהשאלון הוא אישי וככזה, ההתערבות שלי צריכה להיות כמה שיותר מינימלית, מה גם שלעיתים שגיאות כתיב מגלות רובד נוסף באישיותו של העונה. אבל שיחות עם אנשים גרמו לי להרהר שוב בבחירה שלי. הייתי שמח לשמוע מה לכם, הגולשים יש לומר בסוגיה זו? לתקן? לתקן רק בחלק מהמקרים? לתקן עם דיסקליימר ? או פשוט, כמו עכשיו, לא לגעת ?

יאללה, תגיבו


 

Be Sociable, Share!
כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים (1 הצבעות, ממוצע: 5.00 מתוך 5)
Loading...

15 תגובות »

 1. אכן סוגיה מעניינת…
  לדעתי, לא רצוי לשכתב את דברי המרואיינים ולערוך עריכה גסה, כדי שלא תאבד האותנטיות.
  אך בכל הנוגע להגהה – ענייני כתיב, פיסוק, רווחים כפולים וכדומה – כדאי לתקן.
  זה מקל את הקריאה ונעים לעיניים.
  אני בטוחה שאיש לא ייעלב 🙂
  בכל מקרה, כדאי תמיד להפעיל שיקול דעת!

  עורכת לשון ליברלית…

  תגובה

 2. בקשר לריווח ודברים טכנים אני נוטה לתקן (ולא חסרים כאלה) , בעיקר בשביל שזה יהיה קריא, אבל אני מדבר על שגיאות כתיב, טעויות הקלדה, תוכן שגוי. מה לגביי זה ?

  תגובה

 3. אני מדברת גם על שגיאות כתיב וטעויות הקלדה.כדאי לתקן!
  בנוגע לתוכן – תלוי במקרה הפרטי. קשה לי לומר בלי לראות את התוכן עצמו,
  אך שוב, כמו שכתבתי, להפעיל שיקול דעת…

  תגובה

 4. אבל האם תיקון שגיאות כתיב אין פירושו שאני מתקן גם את התוכן ?

  תגובה

 5. לא. שגיאות כתיב לחוד ותוכן לחוד!

  תגובה

 6. חס ושלום לתקן סגיעוט קטיוו!
  אם מישהו עילג, הוא עילג, וגם זה מלמד משהו על הבנאדם, לא?

  תגובה

 7. אני מסכים עם מאיה.
  יאללה מדוע לא לתקן? זה נראה לי מלוכלך להשאיר את זה ככה בכוונה. זה קצת יותר מדי שמח לאידו של מישהו שהתפלקה לו איזו יוֹ"ד סוררת. למה להוציא אותו עילג? אם בובליל הוא זה שעונה על השאלון, אז בסדר, יש לזה מטרה ואני יכול להבין את זה, אבל ככה לעשות לאנשים נחמדים? חבל.

  תגובה

 8. יש להבדיל בין שגיאות שהן חלק משפתו הייחודית של הכותב – ולפיכך חלק אינטגרלי מהתוכן – ובין שגיאות הקלדה וכתיב אקראיות. תיקון שגיאות מהסוג השני לא רק שאינו פוגם בתוכן ואינו מסלף אותו – הוא מכבד את הכתוב ואת הכותב.; זו המשמעות של עריכה.

  תגובה

 9. לאראלי: אין כאן שמחה לאיד , זה לא שאני מדגיש את הטעויות ואפילו לא מצביע עליהן אני פשוט לא נוגע בהן. כמו ששרון אומרת: זה מלמד משהו על הבנאדם. בניגוד לעיתון שבו יש עורכי לשון (מסתבר שככה נכון לומר) כאן אין. המטרה היא להציג את הדברים בשם אומרם, כולל שגיאות הכתיב. בנוסף, וחשוב לי להדגיש זאת, אם מישהו מעיר לי על השגיאות אני מתקן אותן. אם לא, כנראה שזה לא חשוב לו מספיק או לא מפריע לו. ועוד משהו, למה כשבובליל עושה את זה זה בסדר אבל שמישהו אחר עושה כך זה לא בסדר וצריך לתקן ? יש כאן קצת צביעות , רק לבובלילים מותר לטעות ?

  לעורכת לשונית: מנין לי לדעת ששגיאות הכתיב אינן חלק משפתו של הכותב ? אני גם חושב שטעות הקלדה היא בעלת משמעות (עידו קינן עושה חיל בתחום הזה) ממש כמו שיש משמעות לפליטת פה, נדמה לי שמגדירים זאת כפליטת קולמוס

  תגובה

 10. אני מסתכל על זה מכמה נקודות מבט שונות.
  הראשונה, מבחינה בלשנית, יש פער בין העברית של האקדמיה, של התקשורת, העברית הכתובה, לבין איך שאנחנו מדברים. הפער הזה נובע מהתפיסה האקדמית הארכאית של עברית נכונה ולא-נכונה. מבחינה בלשנית, אין דבר כזה טעות של דובר ילידי. זאת אומרת, לא יכול להיות שבן אדם (שאינו סובל מבעיות שפה מולדות או נרכשות), והוא דובר ילידי של עברית ישגה בשפת-אמו. אם ישנו פער בין "איך שצריך לדבר" לאיך שהוא מדבר, הפער נובע בראש ובראשונה ממגדל השן האקדמי, שמסיבותיו הפוליטיות והאחרות, מתעקש לטעון שכך צריך וראוי לדבר. האקדמיה, גם היא מתאקלמת לאט לאט, הנה, גם היא וויתרה על השימוש בעתיד נקבה רבים ('תכתובנה') כי העם פשוט זנח את זה. כמובן שזה עדיין נמצא בטבלאות הטיית הפעלים, אבל גם הם בסוף קיבלו את הכרעת הרוב, לדחוק את הגוף הזה החוצה. כך יהיה גם לגבי תופעות אחרות, שעדיין אנשים מתארים כשגיאות גסות.
  למשל, אם מישהו גדל באשדוד דרומה (להוציא מושבים-קיבוצים), העברית שבפיו מייצגת גרסה מאוד נפוצה ושכיחה של העברית-הישראלית. אפשר להיות ביקורתיים, ולטעון שלהג הזה הוא נחות ועילג, ואפשר רק לציין את ההבדלים. ויש הבדלים, אבל הם לא קשורים לעילגות. הם קשורים להתאמה חברתית. אי אפשר לדבר כמו אשכנזי ירושלמי או תל-אביב בעיירות פיתוח. זה כמו לדבר אנגלית בצרפת, או גרמנית בהולנד, או מרוקאית בעיראק.
  נקודה נוספת למחשבה היא כל השגיאות של הדיסלקטים למיניהם, בעלי הפרעות הלמידה. יש באמת אנשים עם כשל במערכת אחזור הצלילים הנכונים (או איך שקוראים לזה) וזה משפיע על האיות שלהם. זה יכול להיות מביך, מכיוון שרוב האנשים לא מגלים כל כך הרבה הבנה למצבם הקליני וחושבים שהם סתם טיפשים. זה יכול להיות גם נכון, אבל זה לא נעים להיות אחד מהם. במציאות, אני לא מכיר מישהו שלא התפלק לו איזה אִם=!עִם.
  המקרה השלישי הוא אני עצמי, אם וכאשר אני שוגה (ואני, כמו כל אחד, טועה מלאנתלפים פעמים) לא הייתי רוצה שמישהו שמגגל את שמי באינטרנט ומוצא איזה קטע שבו אני מופיע, ומכך הוא יסיק שאני עילג. כן, הייתי רוצה שזה יתוקן, אפילו אם זה חמק ממני בקריאה ראשונה, שניה ושלישית. למה? כי אני יודע שאנשים אוהבים לקטלג, ואני לא הייתי רוצה להיות מקוטלג בקטגוריה הזאת. אני מניח שרוב האנשים (בעלי 12+ שנות לימוד) היו רוצים לשמור על פאסונם, ויהיה מעט להם לא-נעים ששגיאותיהם תתפרסמנה ברחבי האינטרנטים.

  תגובה

 11. ראשית כל, תודה על ההשתתפות הערה, זה מחמיא מאוד, שנית, כמו שציינתי: אם מישהו מעיר לי על השגיאות, אני מתקן אותן. אם לא, כנראה שזה לא חשוב לו מספיק או לא מפריע לו. והנקודה הזו קריטית עבורי כיוון שאם לבנאדם "התפלקה" איזו הקלדה שגויה ואחרי שהוא שלח לי את השאלון הוא עדיין לא תיקן, ואחרי שהשאלון עלה לאוויר הוא עדיין לא ביקש ממני לתקן אז אני מסיק שהוא התכוון שככה זה יעלה. כמו שציינתי ואני אציין זאת שוב, מי שראה שנפלה טעות הקלדה ,שגיאת כתיב או אפילו שגיאת תוכן בשאלון שלו אני לא אהסס לתקן אותה. בנוסף, אני מאמין שיש משמעות לשגיאות, מהסיבה הפשוטה והקלישאתית: בני אדם אינם מושלמים. שגיאות מבליטות את חוסר השלמות הזאת ומלמדות אותנו על בני האדם. אני מאמין שלכל טקסט יש גם תת-טקסט ושגיאות כתיב, ממש כמו פליטות פה נותנות לנו הצצה לנבכי נפשו של אדם. אני מאמין שפליטת קולמוס, טעות הקלדה ושגיאת תוכן מאפשרות לנו לקבל תובנה נוספת על האדם שלפנינו. כשאני חושב על זה אולי זה רעיון לאפשר כתיבת שאלונים בכתב יד, אולי זה יספק הצצה אחרת, מעניינת לא פחות ועוד יותר אישית עם המרואיין. אני שמח שהשיחה הזו התפתחה עד כך (ואני גם מקווה שהיא גם תמשיך) ואולי הרעיון האחרון (שאלונים בכתב יד) תבהיר את כוונתי ביתר שאת. מה דעתך? שאלון בכתב יד נשמע לך ?

  תגובה

 12. ועוד משהו, יכול להיות שמדובר במקריות, אבל שמתי לב שברגע שהעליתי את הנושא, אנשים (ואני בתוכם, אני מוכרח לציין) התחילו לשים לב לטקסטים ולתגובות שהם מפרסמים באתר

  תגובה

 13. תשאל כל משיב. אם הוא רוצה — תקן לו. אם לא — השאר כמו שזה.

  תגובה

  השאלון Reply:

  לשאול לפני שאני מפרסם ? אחרי שהעירו על הטעות ?

  תגובה

  השאלון Reply:

  אגב, אם מישהו מבקש ממני (וביקשו) להסיר או לתקן דברים בשאלון שלו אני עושה זאת.

  תגובה

הוספת תגובה