השאלון The Questionnaire

כתיבה ועריכה: סיני גז By Sinai Gez

"הייתי רוצה שאבי המנוח יענה על השאלון"

"הייתי רוצה שאבי המנוח יענה על השאלון"

"הייתי רוצה שאבי המנוח יענה על השאלון"

צילום: אלדד רפאלי
האמת היא שלא ציפיתי לכך. לא ציפיתי שבתיבת הדואר האלקטרוני שלי ינחת קובץ התשובות של יגאל סרנה. לא ציפית שסרנה יסכים להשתתף בשאלון שלי, בלוג קטן ועצמאי, אחרי הקילומטרז' העיתונאי המרשים כל כך שצבר בעיתונות הממוסדת. אבל הוא הסכים. ומלבד ההפתעה בהיענות המהירה שלו הפתיעו אותי התשובות שלו – קצרות , פשוטות וחדות , כמעט ההפך הגמור מהכתיבה הארוכה והמפותלת בספרים ובכתבות שלו.

סרנה, אמן המילים הארוכות החליט לענות בקוד צבאי כמעט – התשובות שלו במקרים רבים היו קצרות מהשאלות. "לידתי" הייתה תשובתו לשאלה מהו האירוע התרבותי המשפיע בחייו. במילים "סופר. סבאלד הגרמני. מרתק אותי. מת." הגדיר את האמן שהיה רוצה לעבוד איתו– קצר , פשוט וחד, כמעט בלי נשימה. קטוע אפילו.

השאלון איתו נע על הגבול הדק שבין רצינות לציניות. הוא לא פירט את האלבום או השיר שהשפיעו עליו ורק ציין ש"יש המון". הומור מצחיק אותו, שירות בצה"ל הוא הדבר המטורף שעשה בחייו. הוא טוען ששכח את הדבר המטופש ביותר שעשה, לא מציין מה היו משאלותיו לו היו לו שלוש משאלות אבל זוכר ש"השלישית הייתה בריאות". סרנה מוותר על ניסוח של שאלה בטענה ששאלתי כבר הכל.

אבל מן העבר השני, הרציני יותר הוא מציין שתמונה של משפחת אימו "מלפני הכיליון" היא התמונה שהשפיעה עליו יותר מכל. מביך אותו להישמע טיפשי, מה גם שטיפשות ומניפולציה מוציאות אותו מדעתו, היה רוצה לבקר בתקופת המנדט וצליל המראת מטוס הוא האהוב על סרנה שמגדיר עצמו "עיתונאי שטח".

"אנשים חכמים. תחקיר טוב. ספר מרתק. ובעיקר מסע לחו"ל" כותב סרנה, הם הדברים שמדליקים אותו מבחינה יצירתית, סקרנות היא החולשה הגדולה שלו. אין לו מושג איפה הוא יהיה עוד 10 שנים אבל עכשיו הוא "עובד על כתבה גדולה וממשיך לאט ספר שיקרא "סוכן מפוקפק" על ישראלי מסוף המאה ה19". השאלה האחרונה "מי היית רוצה שיענה על השאלון הזה" מוציאה מסרנה תשובה מפתיעה ומסקרנת, "אבי המנוח" הוא עונה וחותם את השאלון.

לשאלון עם יגאל סרנה


 

Be Sociable, Share!
כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים (אין הצבעות)
Loading...

תגובה אחת »

  1. […] גרסת העורך רוצים […]

הוספת תגובה