השאלון The Questionnaire

כתיבה ועריכה: סיני גז By Sinai Gez

השאלון עם איריס יער אדלבאום / מאת: סיני גז

מאת • 16 במרץ, 2009 • קטגוריות: אמנות, אמנים, השאלון, השאלון הראשי, עיתונאים, תקשורת, תרבות
iris-yaar-edelbaum

"יש תחרות רצינית על מאה הטעויות הגדולות ביות שעשיתי"

מה את עושה בימים אלה ? בוחנת איך לחזור לזרם המרכזי של החיים, ומעשית איך לחזור מהגליל לתל אביב. כותבת עדיין בבלוג, וזוכה לקצת נחת. מעבר לזה, החיים בגליל איטיים. אני מחפשת, באמצעות נטוורקינג קליל, אכסניא לכתיבה פובליציסטית-עיתונאית, וחולמת  על תוכנית בטלויזיה.

מה הבאת לנו ? ויזואליה מקאברית, כרגיל. במצורף. זה צילום אמיתי של זבוב סייבורגי, אחד מתוך סדרה של חרקי-ריגול שפותחו בכל מיני מעבדות ומפעלים ברחבי העולם. כרגע עובדים על משלוח להקות שלמות כאשר מחשב מרכזי יתאם את המידע שמגיע מכולם ביחד.זה קורה באמת.  קדושת החיים, ממש.

cyborg_insect_2

– למה קוראים לך איריס ? ומה המשמעות של שם המשפחה שלך ? למעשה נולדתי וגדלתי בשם "אירית", שאותו נתנו לי הורי, לציון הולדתי בראש חודש אייר (א' אייר). איריס זה תוצאה של התבוללות ושיקולי פרנסה, כאשר חייתי בארץ דוברת אנגלית. כשחזרתי לארץ, איריס הפך לשם עט, בעיקר בגלל הבלוג. שם המשפחה האשכנזי אדלבאום -משמעותו "עץ עדין /אציל", אדל זו מילה דומה ל GENTLE, בגרמנית, והוא מאד מתאים לי. חזרתי לשם הגלותי מתוך מחאה מסויימת על העיברות הכפוי ומחיקת המוצא והעבר.

– מהו האירוע שהשפיע עלייך יותר מכל? או, הרבה אירועים. אבל הבולט לאחרונה, האמהות.

– מה מעורר בך השראה ? אסתטיקה, מכל הסוגים.

– מהו הצליל האהוב עלייך ? כלי הקשה עדינים.

– איזה משפט שינה את חייך ?
"אני לא אמא שלך, ואני לא רוצה להיות אמא שלך", כשאמא שלי אמרה את זה בפעם הראשונה ובכל הפעמים שלאחר מכן, זה היה טקסט מכונן על האדישות של היקום. ולאחרונה, במובן הטוב והחיובי -המשפט ששינה את צורת ההתייחסות שלי לעצמי –  "הכל תודעה".

– מהו המאכל האהוב עלייך ? אני אומניבורית לחלוטין, אבל היום מתחשק לי מאד סטייק משובח מהסוג שעולה כמה מאות שקלים. בקר.

– אם היית קוראת מחשבות את מחשבותיו של מי היית רוצה לקרוא ? מזתומרת, התשובה הבנאלית והיומרנית – אלוהים.

– אם יכולת לשוטט בזמן, באיזו תקופה היית רוצה לבקר ? אני משוטטת על ציר הזמן יותר מידי, הייתי רוצה להיות בהווה, פעם אחת, באופן טוטאלי.

– מהי היצירה הראשונה שלך ? אומרים שהקקי שלנו, הוא היצירה הראשונה. ברמה רצינית יותר, נידמה לי שכתבתי סיפור קצר, "חיבור" קראו לזה, לכיתה גימל, למורה רחל. חצי מהסיפור היה פלגיאט, מסיפור אנגלי מתורגם. אהבתי את המילה קיסוס, הבנתי שזה סוג של צמח, אבל לא ידעתי בדיוק איזה. בלי בושה תיארתי שם גן קסום מכוסה בקיסוס, וחזרתי על זה כמה פעמים,  רק בגלל שזה נשמע לי יפה, הצליל, קיסוס. המורה התלהבה מאד.

– עם מי היית רוצה לעבוד ? ולמה דווקא איתו ? אתמקד בעשייה האמנותית ולא בעשייה המקצועת.
. על טקסטים וויז'ואלז אמנותיים הייתי מאד רוצה לעבוד עם  מרק לומברדי (השם יקום דמו). ובתחום המוסיקה (כלי הקשה) עם עומר פארוק טיקבילק. למה ? מרק לומברדי עבד על חומרים די דומים למה שמעניין אותי, ומצא שילוב מנצח בין הייצוג הויזואלי ובין המידע שהוא רצה להעביר, ואפילו פרץ דרך בענף אמנותי חדש בשם "ייצוגי מידע".. ניראה לי שהיינו מסתדרים טוב עם החומרים, והוא היה מכוון אותי לאמצעי ההמחשה המתאימים, דבר שאני רוצה לעשות כבר כמה שנים (וידאו, צילום, גרפיקה בפוטושופ), ולא עושה. עומר פארוק טיקבילק היה בשבילי פריצת דרך לפני עשר שנים, היום אני פחות מתעניינת, אבל עדיין הוא ניראה לי המורה המתאים לכלי הקשה קטנים, חלום נוסף שלא העזתי להתחיל להגשים. נשלחתי ללמוד נגינה על פסנתר בגיל 4 בערך, כמו כל ילדה רוסית טובה, והמשכתי הרבה שנים, למרות שבעצם רציתי הקשה, אבל זה לא היה מקובל במיליה, שילדה תנגן על תופים או כלי הקשה. טיקבילק מאפשר לבעלי חינוך ואוזן קלאסית (אירופאית) להתחבר בצורה חלקה למקצבים של המזרח התיכון, ולהגות המדיטטיבית סופית שאני מאד נמשכת אליה.

– מהם אתרי האינטרנט והבלוגים (מלבד אלה שאת לוקחת / לקחת חלק בהם) האהובים עליך ? בעברית, "העוקץ" (כתבתי שם פעם אחת, מקווה שזה לא פוסל את האובייקטיביות), באנגלית הרבה. מהסוג של אלכס קובורן, רוברט פיסק, פיטר דייל סקוט ושמאלה משם, לכיוון הביקורתי. מעיינת קבוע באתר "הארץ", סן פרנסיסקו כרוניקל, וההורוסקופ של רוב ברזני.

– מה מוציא אותך מדעתך ? לאחרונה, כמעט הכל, מחוץ לבית.

– מה מצחיק אותך ? התנוחה שבה הכלב שלי ישן לפעמים, על הגב עם רגל אחת מתוחה אל על, צריך לראות כדי להיקרע מצחוק. (בלי שהוא ישמע כי הוא נעלב). בחודש האחרון צפיתי לפעמים בתוכנית של ליאור שליין על הבחירות, וצחקתי מאד מגורי (נידמה לי שזה שמו, ממושקף).

– על איזו שאלה את לא מוכנה לענות ? אין שאלה כזו.

– מהי הקללה האהובה עלייך ? אם שומעים, אני אגיד "שיט", אם לא אז "חולירע" או משהו כזה. די שמרני.

– מהי המילה האהובה עלייך ? המילה הכי שמישה אצלי "נו",

– מה מביך אותך ? עירום

– מהו האלבום או השיר שהשפיע עלייך יותר מכל ? אי אפשר לצמצם את זה לאחד, מוסיקה השפיעה עלי, בעקרון, יותר מכל דבר אחר, לטוב ולרע. היתה תקופה שהפסקתי להאזין כדי לסגור את הערוץ הזה שמגיע אצלי מאד עמוק. רגשית.

– מה הדבר המטופש ביותר שעשית ? יש תחרות רצינית על מאה הטעויות הגדולות ביות שעשיתי. נידמה לי שהצלחתי לעשות את כל הטעויות האפשריות בכל צומת חשובה. מהקריטיות, ההורים שבחרתי להיוולד להם. והשניה הקריטית – עזבתי את אהבת חיי, סתם ככה.

– איך היית משפרת את העולם ? REBOOT

– לו היו ניתנות לך שלוש משאלות מה הן היו ? השלישית -מיליון דולר. הראשונה והשניה סודיות, מחמת "עין הרע" אבל חשבתי עליהן כאשר כתבתי את התשובה. ברמה המיידית, והמעשית, בית יפה ומרוהט ומוכן כבר בתל אביב, משולם ורשום על שמי בטאבו; עוזרת בית משולמת מראש לשנה, ותוכנית תחקירים-ראיונות-אקטואליה באחד הערוצים הגדולים.

– מהי החולשה הכי גדולה שלך ? החולשה הכי גדולה שלי, בכנות, היא החולשה עצמה, WEAKNESS, משהו כמו רכיכות ופחדנות ברגעים החשובים.

– איפה תהיי עוד 10 שנים ? אללה יודע, מקווה שבמקום הרבה יותר טוב.

– נסחי שאלה שהיית מעוניינת לשאול את עצמך ועני עליה. איריס, איך זה שאת כל כך מוכשרת ? אני עונה – "אויש, השאלה מביכה אותי, נסי משהו אחר". טוב, אנסה. "אז איך זה שאשה מוכשרת כמוך, עדיין לא .." ….אוי שיט !
זו כניראה השאלה שאני לא מוכנה לענות לה.

– מי הכי היית רוצה שיקרא את התשובות שלך לשאלון ? אנשים ששוחרים את טובתי, וכמה שיותר מהם.

– מי היית רוצה שיענה על השאלון הזה ? מרדכי וענונו

אסוציאציות

-אהבה -יש
-אלוהים -יש
-מוות – מחכה לתרופה
-כתיבה– הקללה והברכה
-טלויזיה– התמכרות
-ישראל– כלאם פאדי
-משפחה – אופס, לשאלה הבאה
-אושר– עובדים על זה
-פוליטיקה – בוץ
-עבודה– אם בכלל אז רק מאורגנת
-תהילה– בטח
-סקס, סמים ורוקנ'רול– כבר לא זוכרת
-ילדות -מר, חמוץ, וקצת מתוק
-אינטרנט– תודה לאל
-רייטינג – למה לא
-שבבים– הטרנד הבא
-איריס יער אדלבאום– הקאמבק או – סיפור עם סוף טוב

איריס יער אדלבאום מגדירה עצמה כ"אשה במשבר זהות מתמיד, אמנית, משפטנית, כותבת, תלמידה ניצחית". כותבת את הבלוג "שבבים"

Be Sociable, Share!
כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים (אין הצבעות)
Loading...
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

כתיבה ועריכה: סיני גז
צור קשר עם המחבר | כל הרשימות מאת

תגובה אחת »

  1. […] לעולמה בנפאל, שם גרה בשנה האחרונה. השאלון שערך איתה סיני גז ב-2009. ההלוויה תיערך מחר בשעה 15:00 בבית העלמין […]

הוספת תגובה