השאלון The Questionnaire

כתיבה ועריכה: סיני גז By Sinai Gez

השאלון עם רזי בן עזר / מאת: סיני גז

מאת • 15 באוק, 2008 • קטגוריות: אינטרנט, אנשי אקדמיה, בלוגרים, מוזיקאים, מוזיקה
צלמת: תירזה בן-עזר
-מה אתה עושה בימים אלה ?
מליון דברים, כרגיל…עובד על השלמת האלבום של הזמרת הברזילאית-אמריקאית ננדה, פרסומת למים מינרליים (שאם הכל יצליח יהיה לקמפיין שלם), מאסטרינג לחברי מפונץ', הפקה לאלבום ישראלי  שעוד אסור לדבר עליו…לומד AJAX (טכנולוגיית אינטרנט), מעדכן את תכנית הלימוד של הקולג' שבו אני מלמד, עובד על האתר של תחנת הרדיו של הקולג'…בטח שכחתי עשרה דברים.
-מהו האירוע התרבותי שהשפיע עלייך יותר מכל?
באפריל 1970 בגיל 7, ירדתי לשחק בחצר הבית המשותף בשיכון הרופאים בתל השומר שבו גרנו. כמה ילדים יותר גדולים הסתודדו ודיברו בהתרגשות. “הביטלס התפרקו!” “מי זה הביטלס? שאלתי. (אצלנו בבית שמעו אך ורק מוזיקה קלאסית). וככה יצא, שיום ההתפרקות של הביטלס היה היום שבו שמעתי עליהם ואת המוזיקה שלהם לראשונה. שום דבר לא ישווה להלם של אותו יום.
-מה מדליק אותך מבחינה יצירתית ?
חיבורים בלתי צפויים בין דברים שכביכול לא שיכים זה לזה. וגם ,כמכור לטריוויה והסטוריה מכל הסוגים, גילוי של שכבות ואיזכורים של יצירות בתוך יצירות אחרות.

-מהו הצליל האהוב עלייך ?
אקורד אחד, יפה ,מתמשך, על פסנתר ממש ממש טוב.

-מהו השיר הראשון שכתבת ?
ה"שיר" ממש, עם מנגינה ומילים, היה שיר באנגלית, שהבאתי ללהקה שלי בתיכון,להקת "אח-חורג",  שיר ציני ובוסרי בשם "I'm a good boy” על ילד טוב ויורם (אז עוד לא אמרו חנון) שעושה את כל מה שהוא צריך וכל מה שאומרים לו, אבל כשמציעים לו סמים גם אז הוא לא יודע להגיד לא. יש לי איפה שהו הקלטה של זה ,ולא ,לעולם אני לא אשמיע אותה.
-אם היית קורא מחשבות את מחשבותיו של מי היית רוצה לקרוא ?
יש אדם אחד או שניים, שבילדותי פגעתי בהם מאד, בחוסר מחשבה של נער מתבגר ואנוכי. מאד הייתי רוצה לדעת אם באמת הם סלחו לי בעמקי נפשם או רק אמרו שסלחו. עד היום זה מטריד אותי.

-אם יכולת לשוטט בזמן, באיזו תקופה היית רוצה לבקר ?
הייתי רוצה לחזור לחנוכה תרל"ח, 1878, לראות את אבי-סבי, יהודה ראב, רותם שוורים למחרשה וחורש את התלם הראשון באדמת פתח תקווה, שהוא גם התלם הראשון אחרי כ-1740 שנות גלות. אם אפשר, כמובן, הייתי מביא איתי במכונת הזמן גם מצלמה, ווידאו, ומנציח את הארוע. את התמונות והוידאו הייתי דוחף מתחת לאפו של ראש עריית פתח-תקווה דהיום, שמייצג לצערי את השיכחה, השטחיות, הפלקטיות, ההזנחה, וההגמדה שבהם מתייחסים היום פרנסי העיר אל העבר.

-מהו האלבום או השיר שהשפיע עלייך יותר מכל ?
בוודאי יש מליונים בני דורי שיתנו את אותה תשובה: הצד האפל של הירח. שמעתי אותו בגיל 14, ובבת אחת כל מה שידעתי או חשבתי שידעתי על מוזיקה התהפך. עד היום לא השתחררתי לגמרי מההשפעה של הצל הכבד הזה. ממש לא קשה לשמוע את זה בהפקה ובסגנון ההקלטה שלי.
-עם איזה אמן (חי/מת) היית רוצה לעבוד ? ולמה דווקא איתו ?
דייויד בואי. כי הוא האדם האינטיליגנטי ביותר  (לפי המוזיקה ,הראיונות, הכתיבה) בעולם הרוק. הוא מהלך עלי קסם, מאז שאני בן 10. ומכיוון שהלחנה באה לי בקלות ,ומילים בקושי, היית שמח לעבוד עם ברני טאופין, התמלילן של אלטון ג'ון. המילים שלו כל כך לא ברורות ורבות שכבות, ובאותו זמן מתאימות להלחנה כל כך.
-מה מצחיק אותך ?
הומור דבילי, טפשי, לא מתיימר, או ההיפך, הומור כל כך חכם על גבול הפילוסופיה. רק מונטי פייטון ידעו לעשות את שניהם ביחד בבת אחת. למשל : בריאן (כוכב עליון) מציץ מהחלון, רואה את צבא המאמינים מחכה למטה למוצא פיו, והוא זועק ביאוש : “אתם לא מבינים??? אל תלכו אחרי, אל תלכו אחרי אף אחד, כל אחד ואחד מאיתכם הוא אינדיבידואל!!!” וההמון עונה בקול אחד "כן!! כולנו אינדיבידואלים!!” רק אחד אומר בקול נמוך "אני לא". זה מצחיק אותי עד דמעות שוב ושוב.
-מה הדבר המטורף ביותר שעשית ?
מהדברים שאפשר לדבר עליהם בציבור, אני חושב שהדבר המטורף ביותר שעשיתי היה לנסוע עם אשתי לאמריקה בשנת 90, בכוונה מוחלטת להגר ולהשתקע, אבל בלי (כמעט) כסף, בלי קרובים, בלי שגמרתי אפילו תואר ראשון, עם מקצוע שאפילו באמריקה קשה להתפרנס ממנו (טכנאי הקלטות), בלי לדעת כלום באמת על מה ומי מצפה לי שם , בלי תכנית מוגדרת אפילו באיזו מדינה בארה"ב אני רוצה להשתקע,  בלי לעשות "מחקר שוק" אם בכלל יש לי מה לעשות שם, או אם הכישורים שלי מספיקים….
-מה מביך אותך ?
כל התגודדות חברתית של יותר מ3 אנשים. כשאני עומד ומרצה בקולג' מול עשרות סטודנטים- אין בעיה, אני מאד אוהב את זה. אפילו למדתי להנות מלהיות על במה ולנגן מול קהל. אבל כשזה בקונטקסט חברתי, כמו מסיבה, אני נבוך נורא.
-מה הדבר המטופש ביותר שעשית ?
שוב, יש דברים שאני לא יכול לגלות (והרבה, ומטופשים להחריד), אבל כשהייתי סטודנט, ראיתי יום אחד בחנות בשוק הפשפשים סקסופון, ופשוט נדלקתי. רציתי אותו. לא ניגנתי אי פעם על סקסופון, לא היה לי מושג על סקסופונים, אבל חסכתי והתמקחתי וקניתי אותו בסוף ב300 שקל, שהיו הון תועפות אז בשבילי, ואז רק גיליתי ש: זה היה סקסופון מהאיכות הכי נמוכה שיש, ו–שנורא קשה לנגן על סקסופון, ושהוא היה דפוק ומשומש ודי גרוטאה. בסוף תליתי אותו על הקיר לקישוט.
-איך היית משפר את העולם ?
נותן לנשים לנהל אותו, ונפטר מכל מה שהוא "שבטי" בתרבות האנושית, כמו דתות, כמו האמונה הטפשית שיש הבדלים איכותיים בין עם לעם, בין גזע לגזע, בין עדה לעדה.בין נטיה מינית אחת לשניה. לפני כמה ימים נתקלתי ברשת בציטוט הבא:

“"ההבדל בין הנשמה הישראלית היהודית, מאווייה הפנימיים, שאיפתה, תכונתה ועמדתה ובין נשמות הגויים כולם, לכל דרגותיהם, הוא יותר גדול ויותר עמוק מההבדל שבין נפש האדם ונפש הבהמה, שבין האחרונים רק הבדל כמותי נמצא, אבל בין הראשונים שורר הבדל עצמי איכותי" .

האידאולוגיה הגזענית, השחצנית, האיומה הזו, היא של כבוד הרב אברהם יצחק הכהן קוק, (הראי"ה, "אורות", עמ' קנ"ו, פרק ה ), מהרבנים החשובים במאה השנים האחרונות, ובעיקר בציונות הדתית. כל יהודי שמסרב מראש שצאצאיו יתחתנו עם לא יהודי רק בגלל שהוא/היא לא יהודי, תומך במידה זו או אחרת ב"עליונות" הזו. הבעיה היא שלכל עם, לכל דת ,לכל שבט יש את ה"רב קוקים" משלו, שבטוחים שאלוהים אמר להם אישית שהשבט שלהם הוא הוא הנבחר, שהצבע שלהם הוא הצבע הנכון, שכל השאר הם איך שהוא נחותים… זה הדבר העיקרי שהאנושות צריכה להיפטר ממנו.

-לו היו ניתנות לך שלוש משאלות מה הן היו ?
נדוש אבל….
בריאות לכל מי שאני אוהב
לא להיות מוטרד אף פעם ממחסור חומרי
להלחין לפחות קטע מוזיקלי אחד ממש ממש טוב.
-מהי החולשה הכי גדולה שלך ?
שוקולד.
-איפה תהיה עוד 10 שנים ?
לא יודע, אין לי מושג ,וזה כל הכיף. לפני עשר שנים לא ידעתי שאהיה היכן שאני היום, הלוואי שבעוד עשר שנים אפתיע את עצמי באותה מידה.
-נסח שאלה שהיית מעוניין לשאול את עצמך וענה עליה
“רזי, יא שוויצר, מי היו שנים עשר הקיסרים הראשונים של רומא?”  — “יוליוס, אוגוסטוס, טיבריוס, קליגולה, קלודיוס, נירון, גאלבה, אוטו, ויטליוס, אספסיאנוס, טיטוס, דומיטיאנוס, נרווה….שאמשיך? רוצה את שנות המלכות שלהם?”…כן. בדברים האלו אני שוויצר.
-מי היית רוצה שיענה על השאלון הזה ?
אחותי אליוט.

אסוציאציות

אהבה – ילדים
אלוהים – מצטער ,אין, וחבל
מוות –  מנוחה
כתיבה– קשה
מוזיקה– הכל, הכל
טלויזיה– התמכרות
משפחה – אהבה
פוליטיקה – אובאמה 2008
סקס, סמים ורוקנ'רול– אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי
ילדות – מלון השרון, בריכה ,סבא וסבתא
אינטרנט– איזה מזל שיש
רייטינג – אסון
רזי בן עזר– “לחדר המנהל"

רזי בן עזר הוא מוזיקאי ואיש סאונד. מפעיל את הבלוג "הכל קשור"
Be Sociable, Share!
כוכב אחדשני כוכביםשלושה כוכביםארבעה כוכביםחמישה כוכבים (אין הצבעות)
Loading...
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

כתיבה ועריכה: סיני גז
צור קשר עם המחבר | כל הרשימות מאת

7 תגובות »

 1. […] http://hasheelon.com/2008/10/15/razi-ben-ezzer/ […]

 2. אני גם חושבת שאין על דיוויד בואי.
  רזי הוא בהחלט איש סאונד מקצועי
  ומהשאלון גיליתי שיש לו חוש הומור סוף הדרך
  בהחלט כשרון – שאפו.
  ואם הוא מוצא את אלוהים שיגיד גם לי 🙂

  תגובה

 3. שאלות חכמות.
  תגובות – יותר
  מירה

  תגובה

 4. […] תירזה בן-עזר רזי בן עזר מתארח בשאלון http://hasheelon.com/2008/10/15/razi-ben-ezzer/ דרג את […]

 5. […] רזי בן עזר מתארח בשאלון […]

 6. […] שאולי לא חולש כשזה מגיע לטקסטים (כפי שמעיד על עצמו בשאלון של סיני גז), אבל יש בקול שלו איזו איכות בוטחת, נעימה להפליא שממלאת […]

 7. רזי בן עזר היקר!!!
  אם יכולת לשוטט בזמן, באיזו תקופה היית רוצה לבקר ?
  הייתי רוצה לחזור לחנוכה תרל"ח, 1878, לראות את אבי-סבי, יהודה ראב, רותם שוורים למחרשה וחורש את התלם הראשון באדמת פתח תקווה, שהוא גם התלם הראשון אחרי כ-1740 שנות גלות.
  היו יהודים חקלאים בארץ ישראל מחורבן בית שני ועד התקופה העותמנית.
  התקופה הרומית והביזאנטית (70 לס' – 640 לס' )
  בחפירות שנערכו בגוש חלב במרץ 2004 על הגבעה, היכן שהחלה ההתיישבות מתקופת הברונזה, התברר שהיישוב היהודי ובו בתי הכנסת גדל והתרחב ושימש כמרכז מסחרי בתקופת המשנה והתלמוד. גוש חלב לא נחרבה בידי הרומאים והמשיכה להיות עיר גדולה וחשובה. בגוש חלב מצויים שרידים המעידים על היותה עיר יהודית חקלאית.
  התקופה הערבית- מוסלמית (640 – 1099 )
  ממסמכי הגניזה הקהירית (ארכיון של מכתבים מיהודים במאות ה10 – 13 ) אנו יודעים שגוש חלב המשיכה להיות יישוב יהודי לאורך כל התקופה הערבית. הגיאוגרף וההיסטוריון הערבי אל מקדסי, שחי במאה ה- 10 בירושלים, כתב שגוש חלב הייתה עיר גדולה בימיו. ואכן, החפירות שנערכו, גילו שהיישוב גדל והתפתח ושימש כמרכז יהודי תורני מסחרי וחקלאי.
  התקופה הצלבנית (1099 – 1260 ) והתקופה הממלוכית (1260 – 1516 )
  בגניזה בקהיר השתמר מכתב מהמאה ה- 13 , מיהודי הגליל ונזכרת בו גוש חלב, שתושביה יהודים חקלאים.
  רבא שלך הוא אחד מני רבים שהגיעו בגל העליה הראשונה בסוף המאה ה-19. ובטח לא אחרי 1740 שנות גלות חרש את התלם הראשון.

  תגובה

הוספת תגובה